C3Prefab: v1.0

with 1 Yorum

 

Chicago’nun İlk Prefabrik, Modüler, LEED Sertifikalı Evi

 

C3Prefab Projesi Chicago’nun West Town bölgesinde inşa edildi. Kentsel bir bölgede Square Root Architecture tarafından tasarlanan konutun da uygun fiyatlı, ekolojik ve içinde bulunduğu çevreye uyumlu olabileceğini gösteren çok güzel bir örnek.

 

C3-Chicago-Prefab-Square-Root-Architecture-2

 

Bu proje modüler prefabrik yöntemler kullanılarak inşa edilmiştir. Burada prefabrikten kastedilen, evin bölümlerinin fabrikada inşa edilip, temeller hazırlandıktan sonra, parçaların arsaya getirilip kurulmasıdır. Böylece yüksek kalite kısa sürelerde sağlanmıştır.

 

C3-Chicago-Prefab-Square-Root-Architecture-4

Proje bir aks üzerinde konumlanan dikdörtgen kütlelerden oluşmuştur. Bu tasarımın sade kalarak, malzeme değişikliklerine ve iç mekanı tanımlayan mekansal ceplere olanak tanımıştır. Projenin tam merkezinde, dış avluya bitişik merdiven, aynı zamanda doğal ışığı da içeri alır. Teknik hacimler ise yapının bir tarafına dizilerek geri kalan bölgelerde esneklik elde edilmiştir. Dış cephe malzemeleri ise: metal siding, boyalı betopan  ve ahşap kaplamadır. İç mekanda ceviz ve mantar döşemeler, ve fayanslar kullanılmıştır.

 

C3-Chicago-Prefab-Square-Root-Architecture-11

Bir Yanıt

  1. Mr WordPress
    | Cevapla

    Bilgilendirici, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın